جشنواره بین المللی تئاتر مقاومت

نشست خبری هجدهمین جشنواره تئاتر مقاومت

فخر موسوی: بخش بین‌الملل به تئاتر مقاومت اضافه شد/ برگزاری در بازه زمانی ۴ ماهه در سراسر ایران

دبیر هجدهمین جشنواره تئاتر مقاومت گفت: این رویداد هنری از پیاده‌روی اربعین امسال آغاز شده و تا آذرماه ادامه خواهد داشت.

به گزارش ستاد خبری هجدهمین جشنواره تئاتر مقاومت، نشست خبری هجدهمین جشنواره تئاتر مقاومت صبح امروز سه‌شنبه ۸ شهریور ماه سال ۱۴۰۱ در سالن مشاهیر تئاتر شهر برگزار شد. در این مراسم سیدوحید فخر موسوی دبیر جشنواره، محراب محمدزاده دبیر اجرایی، امیر اشرفی دبیر بخش بین‌الملل و یاسر یگانه مدیر بخش رسانه‌ها و ستاد خبری جشنواره تئاتر مقاومت حضور داشتند.

فخر موسوی درباره برگزاری جشنواره امسال گفت: در اسفند ماه سال گذشته با حکم دکتر نادری رئیس بنیاد روایت فتح دبیری این جشنواره را برعهده گرفتم؛ در ابتدای کار با نشست‌هایی که با مدیران بنیاد و دبیرخانه جشنواره داشتیم فکر اولیه جشنواره ریخته و برنامه‌ریزی‌ها برای چگونگی انتشار فراخوان و برگزاری این دوره انجام شد. همانطور که می‌دانید این جشنواره در ابتدا به عنوان جشنواره تئاتر دفاع مقدس برگزار می‌شد و در چند دوره اخیر به جشنواره تئاتر مقاومت تغییر نام داد؛ همچنین در دوره‌های اخیر این رویداد به صورت دو سالانه برگزار می‌شود و حمید نیلی دبیر دوره هفدهم آن بود.

بخش بین‌الملل به تئاتر مقاومت اضافه شد/ آغاز از پیاده‌روی اربعین

وی با اشاره به تفاوت این دوره از جشنواره با دوره‌های قبلی گفت: بخش متفاوت امسال نسبت به دوره قبلی اضافه شدن بخش بین‌الملل است. همچنین گستره جشنواره، ایران و دیگر کشورهای اسلامی منطقه است. باید اشاره کنم که جشنواره امسال در یک بازه زمانی چند روزه برگزار نمی‌شود و بازه زمانی تقریبا ۴ ماهه‌ای خواهد داشت. بر این اساس، این دوره از جشنواره از شهریور ماه سال ۱۴۰۱ همزمان با پیاده‌روی اربعین آغاز شده و تا آذر ماه ادامه خواهد داشت.

او با اشاره به اینکه هجدهمین جشنواره تئاتر مقاومت ۶ بخش دارد گفت: غیر از بخش بین‌الملل که همزمان با پیاده‌روی اربعین برگزار می‌شود، بخش های دیگری نظیر تئاتر خیابانی، رادیو تئاتر تئاتر، تئاتر صحنه‌ای، تله تئاتر و نمایش نویسی را خواهیم داشت. آقای اشرفی دبیر بخش اربعین است. البته با توجه به تحولات اخیر باید بگویم که ما تابع قوانین جمهوری اسلامی و ستاد اربعین هستیم و اگر راه باز شد خدمت دوستان خواهیم بود.

تئاتر خیابانی، رادیو تئاتر و تئاتر صحنه‌ای در استان‌های مختلف روی صحنه می‌رود

فخر موسوی در بخش دیگری از سخنان خود درباره برگزاری جشنواره در استان‌های مختلف گفت: طی ماه‌های اخیر، به ۸-۹ استان سفر کردیم و همه آنها پای کار آمدند تا بخش‌های تئاترهای خیابانی، رادیو تئاتر و تئاتر صحنه‌ای را در این استان‌ها برگزار کنیم. هم‌چنین باید اشاره کنم که بازه زمانی برگزاری تئاتر خیابانی مهرماه، رادیو تئاتر در اوایل آبان و تئاتر صحنه‌ای در اواخر آبان و اوایل آذر است.

دبیر جشنواره تئاتر مقاومت ضمن معرفی مدیران بخش‌های مختلف این رویداد هنری گفت: امیر کشوری مدیر بخش تله‌تئاتر، علی عطایی مدیر بخش صحنه‌ای، میلاد اکبرنژاد مدیر بخش نمایشنامه‌نویسی و امیر اشرفی مدیر بخش بین‌المللی خواهند بود. هم‌چنین دبیری تئاتر خیابانی نیز برعهده آقای محراب محمدزاده است.

امیر اشرفی مدیر بخش بین‌الملل هجدهمین جشنواره تئاتر مقاومت در این نشست خبری گفت: رویداد آیین‌های نمایشی «زخم عتیق» سال‌هاست که در جشنواره تئاتر مقاومت برگزار می‌شود؛ امسال براساس تاکید دبیر محترم جشنواره و با هم افزایی‌های صورت گرفته، تلاش کردیم از تجربیات سال‌های گذشته پیاده روی اربعین استفاده کرده و آسیب‌شناسی داشته باشیم؛ در نتیجه به این سمت رفتیم که آیین‌های سوگواری در اقصی نقاط ایران را به نمایش بگذاریم.

۱۴ نمایش بین‌الملل از ایران و عراق

وی اضافه کرد: باید اشاره کنم که بیش از ۱۰۰ کار در این بخش به دبیرخانه جشنواره رسید که از بین آنها ۱۴ اثر انتخاب شده است. دو نمایش از عراق و نمایش‌های دیگری از استان‌های خوزستان، بوشهر، بندر گناوه، یزد، تهران، گیلان و … حضور خواهند داشت و آیین‌های عزاداری‌شان را در مسیر پیاده‌روی اربعین اجرا خواهند کرد.

اجرای تئاتر خیابانی در استان یزد همزمان با میلاد پیامبر اسلام (ص)

محراب محمدزاده دبیر اجرایی این جشنواره نیز طی سخنانی بیان داشت: هجدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر مقاومت گستره بزرگتری داشته و قصد داریم در همه جای کشور، نمایش، روی صحنه برود. همین دیروز بود که بخش خیابانی در استان یزد قطعی شد و همزمان با میلاد پیامبر اکرم نمایش‌هایی در ۱۵ روستا و شهرستان این استان روی صحنه می‌روند. نکته دیگر جشنواره هجدهم اضافه شدن بخش تله تئاتر به شکل تولیدی است که قبلاً نمونه‌ای از آن را نداشتیم. با حمایت سازمان صدا و سیما و نظارت کیفی که آنان در حوزه تولید خواهند داشت، امیدواریم بتوانیم تله تئاترهای را از رسانه ملی پخش کنیم.

محمدزاده آماری از نمایش‌های بخش‌های مختلف ارائه کرد و گفت: در بخش خیابانی ۳۸۰ نمایش به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که ۴۹ اثر انتخاب شده است؛ همچنین در بخش صحنه‌ای که برگزیدگان آن ۱۰ شهریور اعلام می‌شود، تاکنون ۴۸ نمایش داوطلب شده‌اند. ۱۳۰ رادیو تئاتر به دست ما رسیده که احتمالاً ۲۳ اثر برای باز شنوایی ارسال می‌شوند. علاوه براین، در بخش تله تئاتر نیز ۶۵ نمایش در حال بازخوانی است که برگزیدگان آن در روزهای آینده اعلام می‌شود.

افزایش ۵۰ درصدی بودجه جشنواره/ به دنبال مشارکت هستیم

در بخش دیگری از این جلسه، خبرنگاران سوالات خود را مطرح کردند. فخر موسوی درباره بودجه جشنواره گفت: بودجه این دوره از جشنواره نسبت به دوره گذشته ۵۰ درصد افزایش داشته است، اما نسبت به شرایط جشنواره که بخش بین‌المللی اضافه شده و گستره برگزاری آن در کل ایران است، شاید این رقم کم باشد. بحث اصلی این است که مشارکت‌هایی را هم پای کار بیاوریم. پیش‌بینی ما این است نزدیک به ۶۰ درصد بودجه جشنواره را به سمت مشارکت‌ها ببریم؛ این مشارکت‌ها چه در سطح استان‌ها در بخش بین‌الملل خواهد بود.

امیر اشرفی در پاسخ به سوال دیگری درباره محل اجرای نمایش‌ها در پیاده‌روی اربعین گفت: این اجراها در مسیر اصلی نجف به کربلا است.

اجرای تعزیه حضرت قاسم در اربعین

مهراب محمدزاده نیز از برگزاری تعزیه حضرت قاسم خبر داد و گفت: در اربعین امسال، تعزیه حضرت قاسم را خواهیم داشت که ویژه کودکان خواهد بود؛ پیش بینی می کنیم کودکان زیادی برای شرکت در راهپیمایی اربعین بیایند.

وحید فخر موسوی درباره آثاری که در بخش بین‌الملل و در راهپیمایی اربعین به نمایش درمی آیند نیز گفت: بیشتر کارها مبتنی بر تصویر است، اما کار به زبان عربی هم داریم. نکته مهم بررسی سندیت محتوایی این آثار است که این موضوع نیز انجام خواهد شد.

دبیر هجدهمین جشنواره تئاتر مقاومت در بخش دیگری از سخنان خود درباره اجراهای استانی توضیح داد: اجرای نمایش‌ها فقط در ۹ استان نیست، بلکه قرار است به همه استان‌ها برویم؛ جشنواره بازه زمانی چهار ماهه دارد اما بعد از آن نیز ادامه خواهد داشت. شاید اسم جشنواره را نداشته باشد اما به هر حال آثار و تولیدات به نمایش درمی‌آید.

وی تاکید کرد: ما تقابلی با هیچ جشنواره و جریانی نداریم و می خواهیم با هم‌افزایی کارها را پیش ببریم.

تئاتر مقاومت را چیزی جز جریان تئاتر حرفه‌ای نمی‌دانم

او در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری مبنی بر اینکه جشنواره تئاتر مقاومت از فضای حرفه‌ای تئاتر کشور فاصله گرفته است، گفت: تئاتر مقاومت را چیزی جز جریان تئاتر حرفه‌ای نمی‌دانم؛ خیلی از کسانی که امروز در جریان اصلی تئاتر کشور هستند، کارشان را از همین جشنواره آغاز کردند.

فخرموسوی در ادامه پاسخ به این سوال و در واکنش به سوال خبرنگاری که می‌گفت جشنواره تئاتر مقاومت نیاز به آسیب‌شناسی دارد تا به گذشته پرافتخار خود برگردد، گفت: با بخش زیادی از حرف‌های شما موافقم؛ این آسیب شناسی نیاز به کار مداوم دارد و مربوط به بخش پژوهشی است؛ برای مثال با تعدادی از اهالی برجسته تئاتر صحبت کردیم و بهشان سفارش کار دادیم تا در کنار بخش‌های مسابقه‌ای، چند کار هم سفارش بدهیم تا به آن گذشته پرافتخار برسیم.

محراب محمدزاده نیز در همین بخش گفت: سعی کردیم با کم کردن هزینه‌های برگزاری جشنواره، بخش مهمی از بودجه را به سمت تولیدات ببریم. حمایت ما از تولیدات، به رقم ۵۰ میلیون تومان رسیده است، در حالی که سال گذشته ۲۰ میلیون تومان بود.

در بخش پایانی این مراسم از خانواده شهید سعید قهاری سعید، مصطفی بوعذار و ستایش چگینی بازیگر تئاتر «سربازخانه» تقدیر شد.

انتهای پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تئاتر مقاومت رادیو تئاتر

مدیران دو بخش نمایشنامه نویسی و رادیو تئاتر جشنواره منصوب شدند

سید وحید فخر موسوی دبیر هجدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر مقاومت طی احکامی جداگانه‌ای، میلاد اکبرنژاد را به‌عنوان مدیر بخش نمایشنامه نویسی و فرهاد امینی را به عنوان مدیر بخش رادیو

مطالعه بیشتر »
خبرگزاری فارس

یکی از اصلی‌ترین هدف‌های جشنواره تئاتر مقاومت توجه به مخاطبان مردمی

خبرگزاری فارس – گروه تئاتر – سجاد رضایی مقدم: جشنواره‌های بسیاری در فضای تئاتر و در قالب‌های مختلف برگزار می‌شوند، رویدادهایی که هرکدام فارغ از موضوع و آثارشان تلاش بر

مطالعه بیشتر »

فراخوان بخش تله تئاتر

تله تئاتر تلویزیونی جشنواره تئاتر مقاومت در این دوره به شکلی کاملا تولیدی برگزار می شود و تمامی آثاری که در این بخش شرکت خواهند کرد باید صرفا برای اولین

مطالعه بیشتر »