جشنواره بین المللی تئاتر مقاومت

درباره ما

  • هجدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر مقاومت، با نگاهی به تلاش‌ها، رویکردها و آموزه‌های هفده دوره گذشته، تلاش دارد در فرآیندی اندیشه‌ورزانه و با تمرکز بر تولید همراه با فراگیری و ارتباطی دو سویه میان هنرمندان و مردم در گستره ایران و کشورهای اسلامی گامی تازه در هویت یابی و کارایی گفتمانی، جریانی و کنش ساز فرهنگی، هنری و اجتماعی تولیدات در جشنواره تئاتر مقاومت بر دارد.
  • هجدهمین جشنواره بین المللی تئاتر مقاومت همان کادرسازی است،کادری که بیش از اسارت ذهن به موضوع، درگیری ذهنیش تبدیل موضوع به اثر هنری باشد. کادری که واژه را بشناسد و بتواند آن را تصویر کند. خواندن بیانیه در اثر شبه‌هنری کار هر کس می‌تواند باشد؛ اما آنچه هنرمند را از همه کس جدا می‌کند قدرت تبدیل و تبَدّل است و این تنها یک حرکت کوچک برای یک جشنواره بین‌المللی است که قرار است نام مقاومت را یدک بکشد. جشنواره ضمن آنکه می‌تواند برای مردمانی در گستره ایران جلوه‌ای تازه داشته باشد در کشورهای اسلامی نیز می‌تواند جایگاهی جریان ساز و الگو محور ایجاد نماید، از این رو در این دوره از جشنواره علاوه بر توجه به اجرای عمومی آثار در استان خود، تمامی بخش های جشنواره در استان های مختلف تقسیم می شوند و به فضل الهی در صورت فراهم شدن شرایط دیگر کشورهای میزبان جشنواره‌ای در گستره ایران و کشورهای اسلامی خواهیم داشت.
  • لازم به ذکر است که آنچه کشورهای همسایه از آن رنج می‌برند ضعف تولید بر مبنای رویداد روز و یا به زبان ساده‌تر تولید آثاری مبتنی بر دغدغه ملی و اعتقادی بر پایه مقاومت اسلامی مردمانشان است و در برخی از کشورها عدم عدول از تئاتر غرب و بومی سازی و یا حداقل محتوا محوری بومی نیز مشاهده می‌شود. با این اوصاف فرصتی برای دبیرخانه جشنواره تئاتر مقاومت به وجود آمده است که نگرشی نوین در ارتباطات بین‌المللی و دیپلماسی فرهنگی برپایه مقاومت اسلامی را به معنای واقعی تجربه کنیم.
  • در این بین البته نباید از هدایت و ترسیم راهی مشخص با موضوعاتی بکر غافل بود، فلذا نیاز است در همین راستا رهنمودهای امام خامنه‌ای (مدظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی را در مباحث مرتبط با مقاومت و شاخه های آن نه به شکل ویترینی، بلکه به عنوان نقشه راهی منسجم و عملیاتی پیش رو قرار داد.
  • هنگامی که حضرت امام خمینی (رحمه‌الله) جمعه‌ پایانی ماه مبارک رمضان را «روز قدس» اعلام کردند، شاید کمتر کارشناس و صاحب‌نظر سیاسی و بین‌المللی گمان می‌کرد که گفتمان مقاومت در آغاز دهه‌ دوم قرن بیست‌ویکم میلادی به گفتمان غالب منطقه تبدیل شود و آثار استراتژیک و ژئواستراتژیک آن معادلات جهانی و نظام سلطه را تحت تأثیر قرار دهد.
  • اکنون در هجدهمین جشنواره بین المللی تئاتر مقاومت و در بطن گام دوم انقلاب اسلامی تلاش داریم با همراهی شما هنرمندان اهداف متعالی انقلاب را «هرچه بیشتر به آرمان بزرگش که ایجاد تمدّن نوین اسلامی و آمادگی برای طلوع خورشید ولایت عظمی (ارواحنافداه) است، نزدیک کنیم»

فراخوان هجدهمین جشنواره بین المللی تئاتر مقاومت منتشر شد

فراخوان هجدهمین جشنواره بین المللی تئاترمقاومت با اضافه شدن بخش‌های جدید تله‌تئاتر، تئاتر ملل در کشورهای اسلامی و پیاده‌روی اربعین منتشر شد. انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، فراخوان هجدهمین

مطالعه بیشتر »

اغاز بخش تئاتر خیابانی جشنواره مقاومت از میدان امیرچخماق یزد

مراسم افتتاحیه بخش تئاتر خیابانی هجدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر مقاومت، صبح امروز در میدان امیرچخماق یزد برگزار شد. به گزارش روابط عمومی و  ستاد خبری هجدهمین جشنواره تئاتر مقاومت، بخش

مطالعه بیشتر »